Osuszacze i sprężarki powietrza, czyli urządzenia za pomocą jakich właściwie funkcjonują odpowiednie gałęzie przemysłu

Te urządzenia są konieczne tam, gdzie konieczne jest osuszanie powietrza w różnorodnych procesach technologicznych, między innymi, w magazynach, w których wymagane jest utrzymanie niskiego poziomu wilgoci. Chodzi o miejsca, w jakich przechowujemy produkty i materiały, które mogą być narażone na wilgoć.

W takich miejscach konieczna jest więc pomoc takich właśnie urządzeń, jak sprężarki powietrza, osuszacze sprężonego powietrza, ale przede wszystkim temat naszego artykułu osuszacze adsorpcyjne.

Osuszacze adsorpcyjne odnajdują zastosowanie dokładnie tam, gdzie trzeba usunąć gromadzącą się wilgoć. Jesteśmy w stanie to osiągnąć przy pomocy zjawiska adsorpcji. Adsorpcja to gromadzenie się na powierzchni ciał stałych płynów lub [wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej ] gazów. Kiedy siła przyciągania cząsteczek adsorbentu jest wystarczająco duża, to cząsteczka bez problemu przyczepi się do jego powierzchni. Materiały mające zdolność adsorpcji wilgoci nazywamy desykantami, zaś najczęściej stosowane desykanty to aktywowany tlenek aluminium, chlorek litu czy żel krzemionkowy.

kompresor śrubowy

Autor: Ole Bendik Kvisberg
Źródło: http://www.flickr.com

W zależności od różnorodnych czynników, czyli od stosowanej technologii i desykantu mogą osuszyć powietrze w dosyć konkretnym stopniu. Jesteśmy w stanie wyróżnić dwa standardowe typy tych urządzeń. Jedne z nich to osuszacze adsorpcyjne powietrza atmosferycznego. Mają one zastosowanie tam, gdzie musimy osuszyć powietrze w różnych procesach technologicznych, a jednocześnie w pomieszczeniach magazynowych, w których niezbędny jest niski poziom wilgotności. Znajduje zastosowanie sporej liczbie gałęzi przemysłu, na przykład w przemyśle farmaceutycznym, energetyce, chłodnictwie czy spożywczym.

Niska wilgotność jest tutaj konieczna, to dzięki niej można mówić o właściwej jakości wyrobów. Pozostałym rodzajem jest osuszacz (odkryj serwis) adsorpcyjny sprężonego powietrza. Niszczy on wilgoć z powietrza pod ciśnieniem. Polecamy kompresory Pneuma. To dosyć często używany element układu uzdatniania powietrza, jakie jest wytwarzane przez sprężarkę. Największe zastosowanie znajduje w warsztatowych i przemysłowych aplikacjach, ponieważ one potrzebują osuszonego i sprężonego powietrza. I tak istotnie to się prezentuje, w zależności od wielu czynników, te dwa typy sprężonego powietrza odpowiadają za właściwe wyniki i wysoką jakość wyrobów. W każdej zresztą branży są takie urządzenia, które w sposób sukcesywny, a co najistotniejsze skuteczny wspomagają odpowiednie procesy. To dzięki nim między innymi wszystko może jakoś działać w sposób prawidłowy.