Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

termometr

Autor: Forecaster
Źródło: Forecaster

Kłopot nadmiaru wody jest bardzo typowy. Wszystkie codzienne obowiązki wpływają na wysokość poziomu wilgoci. W związku z tym pojawiają się problemy z pleśnią i grzybem. Jak osuszyć powietrze?

Właściwa wilgotność w domu musi mieścić się w przedziale 45-60%. Zbyt wysuszone powietrze jest tak samo niebezpieczne jak duża wilgotność. Jeśli w mieszkaniu miernik wilgotności wskazuje ciągle inne wartości, to oznacza, że jak najszybciej trzeba kupić dobre wentylatory domowe. Gdy jednak problem wilgoci powraca, a na ścianie i w rogach pokoju widać już jego skutki, należy mądrze przejść do tematu osuszania pomieszczeń. Grzyby to oczywiście pasożyty, stąd też wszyscy znamy ich zły wpływ na zdrowie.

Zabezpieczenie przed wilgocią
Najlepiej sprawdzać wilgoć i zacząć walkę z problemem błyskawicznie. Często problem wilgoci dotyczy tylko zimy, gdy w domu jest zimno. Wtedy może wystarczyć nawet solidne wygrzanie wilgotnego pomieszczenia, ale to raczej zbyt drogi pomysł. Pochłaniacz wilgoci pomoże pilnować jej poziomu, a jeśli pasożyt zadomowił się już na dobre, trzeba go jak najszybciej usunąć za pomocą chemii.

osuszacz powietrza

Źródło: http://www.pneuma.pl/

Domowy osuszacz powietrza
Skutecznym sposobem na walkę z wilgocią jest właśnie osuszacz (zobacz|sprawdź osuszacz powietrza) powietrza. Skrapla on wilgoć, a przez kilka godzin pracy potrafi odciągnąć nawet wiaderko wody. Może zadziałać także w zalanym mieszkaniu – wszystko zależy od tego jak jest wydajny. W domu mogą działać osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Te pierwsze pasują idealnie do nieogrzewany części domu – specjalny sylikonowy granulat pochłania wilgoć, a wydmuchiwane powietrze jest dużo cieplejsze. Osuszacze kondensacyjne mają odpowiednie zbiorniki, w których spływa woda.

Wilgoć bywa wynikiem złej izolacji i wentylacji budynku. Jeżeli planujemy dom, musimy dbać o odpowiednią konstrukcję obu systemów. Oprócz tego niezbędne jest również wietrzenie mieszkania. W łazience bez okien warto od razu postawić nieduży osuszacz powietrza i bez przerwy obniżać poziom wilgoci. miernik wilgotności (link)

Źródło: Uni-lux.pl