Kilka słów o kamieniach szlachetnych, które można wykorzystywać do rozmaitych celów

Już od niepamiętnych czasów ludzie wyjątkowo cenili sobie kamienie szlachetne. Aktualnie kojarzą się one głownie z ozdobami, jednakże bez wątpienia nie zawsze tak to było.

szafir

Na świecie występuje cała gama różnorakich pod względem barwy kamieni szlachetnych, kilka z nich rozpozna natomiast praktycznie każda osoba. Oczywiście w pierwszej kolejności powinno się jako kamień szlachetny wymienić diament, ponieważ jest to kamień najbardziej popularny. Jego popularność jest tak duża, że nieraz na przestrzeni dziejów ludzie zabijali się z jego powodu. Mawia się, iż kamień ten jest najpiękniejszy ze wszystkich, co bez wątpienia widać po jego cenie. O kamieniu tym tworzono książki i powstawały filmy, dzięki czemu każdy wie jak on wygląda.
Inne, nieco mniej rozpowszechnione, aczkolwiek także łatwo rozpoznawalne i znane każdej osobie kamienie szlachetne, o jakich należy wspomnieć, to szafir, rubin i szmaragd. Te trzy wyjątkowo atrakcyjne kamienie odznaczają się, w przeciwieństwie do diamentu intensywnymi barwami. Odpowiedź na pytanie, który z nich jest najpiękniejszy jest bez wątpienia kwestią indywidualną.

Szafirowy pierścionek

Autor: PRECIOSA ORNELA
Źródło: http://www.flickr.com

Ocena zależy rzecz jasna od upodobań danej osoby. Dla jednego ładniejszy jest błękitny kamień, natomiast dla innego kolor zielony czy bordowy będzie w cenie. W przypadku kamieni szlachetnych istnieje jednak ciekawe zjawisko, dotyczące tego, iż kamienie, które już dawno temu zostały uznane za najatrakcyjniejsze aktualnie mają najwyższe ceny. Z pewnością istotny jest również fakt, że złoża niektórych kamieni szlachetnych są mniejsze niż innych co wpływa na jego cenę.
W przypadku kamieni szlachetnych można również z pewnością mówić o modzie. Zwykle panuje moda na dany kamień, która po jakimś czasie prawie kompletnie przemija, kamień zaś odchodzi do lamusa, aby oczywiście z powrotem odzyskać popularność po upływie jakiegoś czasu.
Jednym z mniej rozpowszechnionych kamieni szlachetnych, któremu jednakże nie sposób odmówić wdzięku jest cytryn. Kamień ten należy do minerałów rzadkich, posiada wyjątkowo piękną barwę, wywołującą skojarzenia włKamień (szeroka oferta)z cytryną. Jest to kamień (www.kohut-kamien.pl/), który można bez problemu zestawiać z innymi kamieniami i elementami. Warto mieć w domu biżuterię z tym kamieniem.