Niezależne wyceny wartości firm

Założenie własnej firmy i późniejsze jej rozwinięcie to naturalna kolej rzeczy, jaka spotykana jest u większości biznesmenów. Lecz prowadząc przez lata biznes, zdobywając coraz to nowe zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy biznesmeni nie do końca będą się orientować, jak dużo ich firma będzie warta. Niekiedy tego typu pytanie pojawia się dopiero wówczas, gdy ktoś będzie chciał złożyć propozycję kupna firmy. Spora część przedsiębiorców zapewne zdecyduje się odmówić, gdyż będzie chciała dalej prowadzić swoją firmę, ale część z pewnością się nad taką propozycją zacznie zastanawiać.

Lecz w takim momencie przedsiębiorca dokładnie powinien wiedzieć, ile tak naprawdę jest warta jego firma, bo inaczej może sporo na takiej transakcji stracić. Z tego też powodu w takich przypadkach niezbędna będzie fachowa wycena firmy, wykonana przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu takiej wyceny właściciel będzie mógł się porządnie zastanowić i przemyśleć, czy firmę opłaca mu się sprzedawać, czy odsprzeda tylko niewielką część udziałów, czy zostawi ją jednak i dalej będzie prowadzić swój biznes.
wycena przedsiębiorstw

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Jak z reguły bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów może być dokonywana w bardzo różny sposób i różnymi metodami. Najbardziej istotny jest cel, który ma takiej wycenie przyświecać. Zupełnie inaczej firma będzie wyceniana, kiedy w grę będzie chodzić jej sprzedaż, znalezienie inwestorów lub giełdowy debiut, a odmiennie dla celów księgowo-podatkowych. Z tego też powodu dopiero po określeniu celu audytor (tu) może przystąpić do wykonywania wyceny.

Ten artykuł wydaje się być ciekawy? Masz ochotę na następne wątki? Zatem nie zwlekaj i klikaj regały satelitarne w podany link.

Istotna będzie także metoda wyceny, ponieważ jest ich wiele, a odpowiednią trzeba wybrać także biorąc pod uwagę to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najbardziej popularne są trzy metody wyceniania, czyli porównawcza, dochodowa i majątkowa. Porównawcza metoda bazuje na firmach o takim samym profilu działalności i wielkości, na podstawie ich wyników finansowych i kondycji można oszacować, jak dużo może być warta wyceniana firma. Dochodowa metoda w kilku słowach będzie polegać na tym, że do wyceny wartości bierze się pod uwagę przyszłe przychody, zaś majątkowa metoda to w największym skrócie wycena firmowego majątku, pomniejszonego o wszelakie zobowiązania.