AGR-Polska

Kilka słów o kamieniach szlachetnych, które można wykorzystywać do rozmaitych celów

Już od niepamiętnych czasów ludzie wyjątkowo cenili sobie kamienie szlachetne. Aktualnie kojarzą się one głownie z ozdobami, jednakże bez wątpienia nie zawsze tak to było.

szafir

Na świecie występuje cała gama różnorakich pod względem barwy kamieni szlachetnych, kilka z nich rozpozna natomiast praktycznie każda osoba. Oczywiście w pierwszej kolejności powinno się jako kamień szlachetny wymienić diament, ponieważ jest to kamień najbardziej popularny. Jego popularność jest tak duża, że nieraz na przestrzeni dziejów ludzie zabijali się z jego powodu. Mawia się, iż kamień ten jest najpiękniejszy ze wszystkich, co bez wątpienia widać po jego cenie. O kamieniu tym tworzono książki i powstawały filmy, dzięki czemu każdy wie jak on wygląda.Inne, nieco mniej rozpowszechnione, aczkolwiek także łatwo rozpoznawalne i znane każdej osobie kamienie szlachetne, o jakich należy wspomnieć, to szafir, rubin i szmaragd. Te trzy wyjątkowo atrakcyjne kamienie odznaczają się, w przeciwieństwie do diamentu intensywnymi barwami. Odpowiedź na pytanie, który z nich jest najpiękniejszy jest bez wątpienia kwestią indywidualną.

Szafirowy pierścionek

Autor: PRECIOSA ORNELA
Źródło: http://www.flickr.com

Ocena zależy rzecz jasna od upodobań danej osoby. Dla jednego ładniejszy jest błękitny kamień, natomiast dla innego kolor zielony czy bordowy będzie w cenie. W przypadku kamieni szlachetnych istnieje jednak ciekawe zjawisko, dotyczące tego, iż kamienie, które już dawno temu zostały uznane za najatrakcyjniejsze aktualnie mają najwyższe ceny. Z pewnością istotny jest również fakt, że złoża niektórych kamieni szlachetnych są mniejsze niż innych co wpływa na jego cenę. W przypadku kamieni szlachetnych można również z pewnością mówić o modzie. Zwykle panuje moda na dany kamień, która po jakimś czasie prawie kompletnie przemija, kamień zaś odchodzi do lamusa, aby oczywiście z powrotem odzyskać popularność po upływie jakiegoś czasu. Jednym z mniej rozpowszechnionych kamieni szlachetnych, któremu jednakże nie sposób odmówić wdzięku jest cytryn. Kamień (szeroka oferta) ten należy do minerałów rzadkich, posiada wyjątkowo piękną barwę, wywołującą skojarzenia właśnie z cytryną. Jest to kamień (www.kohut-kamien.pl/), który można bez problemu zestawiać z innymi kamieniami i elementami. Warto mieć w domu biżuterię z tym kamieniem.