Co zrobić ze zużytym urządzeniem elektrycznym czy elektronicznym

Na świecie, jak i w naszym kraju z roku na rok sprzedaje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Szybki postęp technologiczny powoduje to, iż urządzenia szybko stają się przestarzałe. Laptopy, tablety i telefony po kilku latach zamieniamy na nowsze, mocniejsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych urządzeń. Urządzenia często psują się tuż po okresie gwarancji. Naprawa pralki czy lodówki może okazać się zbyt droga i zwykle najwygodniej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie można wyrzucić go prosto do kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej poddać recyklingowi – odbiór i utylizacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Utylizacja to odpowiedni sposób na pozbycie się niechcianego urządzenia elektrycznego albo urządzenia elektronicznego. W ten sposób zyskamy pewność, iż zużyte urządzenie nie zaśmieci środowiska, a także można odzyskać dużo wartościowych materiałów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali oraz plastiku, komponenty elektroniczne zawierają całą listę metali szlachetnych, chociaż często w śladowych ilościach. Zaliczyć do nich możemy między innymi srebro, platynę, cynę. Jeżeli utylizacja elektrośmieci jest przeprowadzana na dużą skalę, to może być niezwykle dochodowym biznesem. Co zatem możemy zrobić, jeżeli posiadamy zużyty sprzęt elektsprzęt (sprawdź to koniecznie)i elektroniczny (zobacz więcej na stronie www)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, czyli ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeśli zdecydujemy się pozbyć się elektrośmieci w nieodpowiedni sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z literą prawa może nam grozić wysoki mandat, a nawet postępowanie sądowe.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa i jednocześnie dbać o środowisko. Nie jest to trudne, gdyż firmy, jakich zadaniem jest utylizacja odpadów elektronicznych wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują nieodpłatny odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Warto jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm w aspekcie ochrony środowiska, czego dowodem jest np. certyfikat ISO.

Pamiętajmy, by zatroszczyć się o środowisko i z rozwagą podejść do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest niebezpieczny dla otaczającego nas środowiska, więc jego utylizacja jest sprawą bardzo ważną. Pamiętajmy o tym, gdy zechcemy pozbyć się zużytego urządzenia.