AGR-Polska

O jakich kwestiach każdy właściciel firmy musi pamiętać. Parę istotnych spraw, jakie musimy znać

Standardowy przedsiębiorca to człowiek, który musi stale o czymś się zastanawiać. Zdobywanie klientów, nowe rynki to jedynie część jego kompetencji, równie mocno istotne są inne zagadnienia, takie urzędowe, o których należy pamiętać. W największej liczby przypadków za sprawy urzędowe, księgowe odpowiada ktoś oddelegowany w firmie, mimo wszystko to jakiej osobie zaufamy także będzie miało wpływ na ostateczny sukces. Z tego także względu nawet jeśli szef ma odpowiednich ludzi od tych spraw, to sam powinien orientować się w najważniejszych kwestiach.

A które to są najbardziej istotne kwestie? Na przykład obowiązek wystawienia faktury . Dawniej było tak, iż jeśli zrealizowanie usługi lub dostawa towaru miała być zatwierdzone fakturą, trzeba było ją wystawić nie później niż w siódmym dniu od dnia zrealizowanej usługi. Od 2014 roku to się zmieniło i teraz jest tak, iż fakturę należy wystawić nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim zrobiono określoną usługę. W mijającym roku pojawiły się też tak zwane faktury zaliczkowe, to znaczy, iż podatnikpowinien wystawić fakturę w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi dostanie część należności, co spowoduje, iż powstanie obowiązek podatkowy.

finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Również inne kwestie są bardzo istotne, jak zus do odliczenia czy właściwość miejscowa urzędu skarbowego . Jeśli mówimy o zus, jakie trzeba odliczyć, to w największej ilości przypadków składki zmieniają się z roku na rok, ale zawsze należy dostosować się do obowiązujących kwot. Co do następnej wytycznej to należy pamiętać, iż podatnicy osiągający dochody muszą do trzydziestego kwietnia złożyć wypełnioną deklarację podatkową do odpowiedniego urzędu skarbowego. http://cenabiznesu.pl/-zmiany-w-ordynacji-podatkowej-wlasciwosc-urzedu-skarbowego http://cenabiznesu.pl/-zaliczka-na-podatek-dochodowy-a-odliczenie-skladek-zus http://cenabiznesu.pl/-vat-2014-nievatowiec-tez-moze-wystawic-fakture

Taką właściwość taką określamy według miejsca zamieszkania, w przypadku właścicieli firm według miejsca świadczenia usług. To istotne, bo dzięki temu jesteśmy przyporządkowani do określonego organu podatkowego i nie ma bezsensownego zamieszania z tym związanego. Miejmy na uwadze te ważne sprawy, nawet kiedy nie jesteśmy całkowicie za nie odpowiedzialni. Przezorności nigdy za wiele, a kto wie, może będzie przydatna w razie krytycznych okoliczności. A w tak w kryzysowej sytuacji na pewno docenimy swoją zapobiegliwość a może nawet zbyt mocną ostrożność, jaka zyska miano czegoś koniecznego. To dzięki takiemu podejściu do prowadzenia własnego biznesu można mówić o trzymaniu kontroli nad tym całym trudnym procesem.