Tajemnice dobrego oświetlenia mieszkań

Dobrze oświetlone mieszkanie to gwarancja wigoru i świetnego nastroju mieszkańców. Istotna jest nie tylko funkcjonalność, lecz też całościowy rezultat, pozyskany dzięki rozmaitym rodzajom lamp. O tym, jak istotną rolę w naszym życiu spełnia światło, każdy wie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma dla nas poprawne oświetlenie mieszkanka. Szczególnie, że jako mieszkańcy „ciemnej strefy” geograficznej większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od światła zależy przeto nie wyłącznie nasze samopoczucie, ale również zdolność do pracy a także efektywnego wypoczynku.

oświetlenie salonu

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Przy wyborze wariantu lamp musimy wziąć pod uwagę upodobania i tryb życia domowników. Jedni lepiej się czują się we wnętrzach bardzo jasnych, pozostali wolą łagodne światło lampki. Innego oświetlenia potrzebują osoby spędzające godziny przy biurku, a innego odpoczywający co wieczór na kanapie. Pamiętajmy też o tym, iż światło (zobacz na tej stronie) jest elementem dekoracyjnym. Wejdź także tutaj: modne żyrandole z wentylatorem. Dopomaga konstruować przestrzeń, wydobywa pozytywy wnętrza, ożywia barwy, a nawet może nieraz wizualnie powiększyć pomieszczenie! W mieszkanku musi panować harmonia pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu powinno być parę źródeł światła (przykładowo nowoczesne plafony do salonu, lampy stołowe, żyrandole z wentylatorem). Sprawdź szczegóły: lampa sufitowa do łazienki.

Obligatoryjne jest naturalnie oświetlenie centralne (dzięki niemu zdołamy na przykładowo sprzątać po zmroku). Nie wystarczy jednakże jedynie górna lampa! Salon na przykład musimy wyekwipować również w dodatkowe źródła światła. Miejmy na uwadze, iż bardzo jasne, sztuczne światło budzi do pracy a także koncentracji. Z kolei przyciemnione sprzyja wypoczynkowi. Poza tym, im więcej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wówczas możliwość modyfikowania przestrzeni. Ta sama zasada dotyczy światła w łazience. Tutaj nie wystarczy jedna lampa sufitowa do łazienki. Bardzo istotne będzie oświetlenie zwierciadła i możność stworzenia nastroju służącego odpoczynkowi. Ciekawe nowości ukazały się tu: nowoczesne plafony do salonu.

oświetlenie korytarza

Autor: lagalag15
Źródło: http://www.flickr.com
I ostatnia wskazówka – o ile jest taka możliwość (np. w czasie wymiany instalacji elektrycznej), dobrze jest zaprojektować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wówczas, opuszczając dom jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pokojach.