Małe gminy walczą z potopem ścieków. Jak mierzyć się z normalnymi kłopotami przy okrojonym budżecie?

Współpraca to słowo doskonale ukazujące wyjście z problemu. Jednak powiedzieć łatwiej niż zrobić. Pośród zarządzających małymi gminami, dużym problemem okazuje się zawziętość, stare zadry oraz koligacje w mniejszej polityce, która usilnie próbuje się promować na wielką. Mamy parę metod, które nie mniej są w stanie celowo zadziałać w owej sytuacji. Były one sprawdzone i prowadzone na terenie pozamiesjkim w Polsce.

oczyszczalnia ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą, to wspólna konstrukcja oczyszczalni ścieków. W owej sytuacji buduje się ona albo w środkowym obszarze tych gmin wchodzących w kompleks terenowy projektu, albo najbardziej sprzyjającej lokalizacji. Część gmin wykupuje wtedy teren, kilka dostarcza sprzęt taki jak separatory, rurociągi, aparaturę do oczyszczania, a następne te separatory przetransportują na konkretne miejsce.

Jeśli prezentowany temat Cię zaciekawił, kliknij koniecznie ten świetny link (http://magross.pl/kluber/altemp-q-nb-50/) – przeczytasz w tym miejscu dużo ciekawych informacji.

(Przedsiębiorstwo Normbud). Dzięki temu każdy dołoży własny wkład w inwestycję, a zaangażowanie zostanie oficjalnie widziane i docenione. Kolejnym rozwiązaniem jest umowa z większym miastem w okolicy, które mając często nie jedynie jedną oczyszczalnię, mogą użyczyć możliwości przerobowych. Do określonego dnia pozbierane zostają wiążące pisma wyrażające chęć do przystąpienia do koalicji. Następnie oferty są rozpatrywane, a umowy finalizowane. Niestety w tym przypadku potrafi być wiele niedociągnięć. Główne dlatego, że każdy próbuje ugrać jak najwięcej. Wyłamać się może każda strona – czy to Gmina jak i miasto. Jest to ryzykowne, gdyż jak umowa jest już dokończona, a któryś z podmiotów mówi „nie”, to następnie bardzo ciężko jest wypracować kolejne porozumienie. Szczególnie, gdy dofinansowania unijne na ochronę środowiska są spore i można za nie sfinansować lwią część kontraktu.

kadry

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy również o zgraniu zaufanej kadry.tak zweryfikuj te opinieDzięki temu jesteśmy w stanie ustrzec się wielu nieprzyjemności, szczególnie, gdy trzeba dbać o trudną okolicę. Ludzie potrafią być wredni, szczególnie gdy gra idzie o ich fundusze i dotyczy ich samych.
Jest również wiele innych pasujących inicjatyw, ale często lepszą opcją jest skorzystać z wiedzy nowej persony, bo być może ona uświadomi nam jakąś dodatkową opcję.