Co zrobić, gdy grunt jest za bardzo słaby, żeby zbudować w takim miejscu dom? Należy go wzmocnić

Każdy z budynków jest tak wytrzymały i solidny jak jego fundamenty. Żeby jednak zabudować fundament trzeba na początku zbadać grunt. Dane, jakie uzyskamy po zbadaniu gruntu umożliwią nam określić obciążenie. To podstawa dobrze zaprojektowanego domu. Są również grunty, które są dosyć mało spoiste lub słabe. W takiej sytuacji niezbędne jest wzmacnianie gruntów. Dopiero po tym jesteśmy w stanie posadowić w tym miejscu budynek. Jest parę metod wzmacniania gruntów.

Plac budowy

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszym z nich jest ubijanie. Jest to najprostszy sposób wzmacnia gruntów piaszczystych, które są pod małymi oraz lekkimi obiektami. Powinniśmy moczyć taki grunt niewielką ilością wody, a później ubijać go ubijakami mechanicznymi albo ręcznymi. Może się wydarzyć, iż nośność gruntu będzie zbyt mała, w takiej okoliczności powinniśmy wykorzystać zagęszczanie gruntów , czyli zagęścić go żwirem lub niewielkimi kamieniami ubijanymi warstwami. Gdy tak zagęszczamy grunt bardzo mokry, powinniśmy stworzagęszczanie gruntuścianki szczelne wokół zagęszczonego odcinka.

Inny sposób to zastrzyki z zaprawy cementowej. Należy wbić na odpowiednią głębokość stalowe rury, do których przewodami gumowymi doprowadza się pod ciśnieniem płynną zaprawę cementową. Tego rodzaju zaprawa odpowiednio wypełnia przestrzenie międzycząsteczkowe w gruncie. To zdecydowanie powiększy jego szczelność a także wytrzymałość. W dość identyczny sposób wzmocnić można grunty metodami chemicznymi, jak wprowadzamy do gruntu związki, lub spoiwa budowlane, jakie posiadają szkło wodne albo polimery .

Ostatni sposób, to wzmacnianie gruntu metodą Jet Grounting.

Zobacz także szczegóły na witrynie (https://www.linde-mh.pl/pl/Rozwiazania-i-uslugi/Wozki-uzywane/), z pewnością uznasz, że istotnie dobrze było je poznać. Nie zwlekaj więc i kliknij tutaj!

Mieszamy grunt z zaczynem stabilizującym, jaki wprowadzany jest strumieniowo pod wysokim ciśnieniem. Może dzięki temu wzmacniać różnego rodzaju grunty. Będzie pasować więc do gruntów organicznych, torfowych czy luźnych piasków o różnorakiej granulacji. Takie wzmacnianie skutecznie zastępuje ściany szczelinowe czy pale. Podczas pierwszego etapu wzmacniania, należy drążyć grunt do głębokości, która jest ustalona w projekcie. W czasie wiercenia wykorzystuje się płuczkę wodną albo bentonitową.

Fundament pod budowę domu jednorodzinnego

Autor: sscornelius

Ciecz którą tłoczymy pod ciśnieniem jest bardzo pomocna w wierceniu. Po osiągnięciu zaplanowanej głębokości zaczynamy strumieniowe tłoczenie zaczynu przez dysze, które znajdują się w dolnej części żerdzi. To jaki sposób wybrać jest zależne od paru czynników, lecz tak naprawdę jest zależne od wielkości budynku i rodzaju gruntu. Więcej na