Dołącz do ludzi segregujących odpady! Z jakiego powodu jest to misja niezwykle ważna dla naszego ekosystemu?

Coraz mocniej kładziony jest nacisk na sortowanie śmieci. Prócz korzystnego oddziaływania na środowisko, rozważna klasyfikacja śmieci ma także inne zalety Segregacja śmieci pozwala późniejszy ich recykling. Dlaczego jest to tak ważne?

Jak dobrze sortować odpady?

kosze do segregowania odpadów

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Najprościej za segregację odpadów wziąć się od zakupu pojemników na dany rodzaj odpadów. Musimy mieć kosze na 3 rodzaje odpadków. Jeden na śmieci biodegradowalne – tam będziemy umieszczać wszystko, co rozkłada się, czyli np. pozostałości po roślinach – szczególnie przydatny dla gospodyń. Drugi kosz powinien być na śmieci zmieszane. Wszystkie te, które nie są szkłem lub plastikiem, czy nie ulegają degradacji. Kolejne kosze powinny zawierać w sobie tworzywa sztuczne i makulaturę. Segregując w ten sposób odpady przyłożysz się do obrony ekosystemu. Jest tak ze względu, że poprzez segregację wysypiska odpadów mogą być dłużej używane. Dzieje się z tego względu, że na śmietnisko nie trafiają odpady(zobacz odpady medyczne wrocław) niebezpieczne, np. akumulatory.

Jak usunąć z mieszkania śmieci, które nie nadają się do żadnego kontenera

Jeśli masz w domu odpady elektroniczne, czy lekarstwa – nie wyrzucaj umieszczając je w normalnym koszu na odpady. Są przedsiębiorstwa (takie jak Utylinia Firma), które zajmują się darmowym odbiorem elektrośmieci ze wskazanego miejsca. Trzeba tylko zadzwonić i dogadać się co do terminu odbioru. Za odpady elektroniczne przyjmuje się użyte, niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, np. suszarka do ubrań czy zamrażarka. Wrzucenie elektrośmieci do normalnego śmietnika może grozić znaczną karą.

leki do utylizacji

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji, gdy pragniemy wyzbyć się przeterminowanych medykamentów możemy zanieść je do pobliskiej apteki. Tam z pewnością odnajdziesz pojemnik do którego możesz wrzucić swoje niepotrzebne lekarstwa. Dodatkowo nietypowych śmieci możesz wyzbyć się zanoszcząć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK przyjmie od Ciebie smieci będące m.in starymi oponami, akumulatorami, farbami i klejami. W niewielkich ilościach śmieci budowlane. PSZOK nie przymie jednakże śmieci będących wynikiem prowadzenia własnej firmy.

Kategoria: Ekologiczny dom
Tagi: , ,