Home

Rodzaje metod oświetleniowych czyli jak dobrać najlepiej lampy do salonów, łazienek i sypialni

Oświetlenie to bardzo ważna część wyposażenia mieszkań oraz domów, tak naprawdę stwierdzić można że w erze elektryczności trudno byłoby normalnie żyć nie korzystając ze źródeł światła. Jego podstawowym zadaniem jest rozświetlanie pomieszczeń w domu, i służą do tego różne lampy, kinkiety i plafony. Lecz sporo osób nie jest świadomych tego, że takie oświetlenie pełnić może także rewelacyjną rolę dekoracyjną, że przy jego pomocy można uzyskać bardzo interesujące efekty.

przygaszone światło w pokoju
Autor: Michael Pardo
Źródło: http://www.flickr.com
I będzie tu chodzić tak o sam wygląd zewnętrzny lamp, jakie da się stylem i charakterem dopasować do stylu wnętrza, ale także o efekty, jakie można osiągnąć po podłączeniu do prądu. Biorąc się za projekt oświetlenia pamiętać należy o tym, że każde z pomieszczeń wymagać będzie innych źródeł oświetlenia, a także różnego natężenia. Na przykład lampy do sypialni nie powinny być zbyt mocne, bo takie światło będzie nieco męczące, i mogłoby spowodować problemy z zaśnięciem. Dużo lepiej w tym pomieszczeniu będą się sprawdzać nieduże kinkiety, lampki na nocnym stoliku czy niewielka lampa podłogowa zamiast typowego żyrandola, którą kupisz w sklepie http://www.magiaswiatel.pl/sypialnia.

lampka nocna
Autor: Milán Auman
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiedniego potraktowania wymagają także lampy łazienkowe. W łazience przydadzą się przynajmniej dwa źródła oświetlenia. Górna lampa mająca średnie natężenie oświetlała będzie całe pomieszczenie, z tego też powodu przeważnie są wieszane na samym środku u sufitu. W łazienkach lepiej sprawdza się światło rozproszone, z tego też powodu dużo lepiej nadają się tam plafony zamiast żyrandoli z otwartymi żarówkami. Kolejna lampka znajduje zastosowanie przy lustrze, załączana niezależnie będzie oświetlać przestrzeń obok. Galeria: http://www.magiaswiatel.pl/lazienka.

Lampy czasami są także stosowane poza domem, przykładowo w oświetleniu ogrodów. Lampki ogrodowe powinny być trochę odmiennie wykonane, co oczywiste ich wygląd jest istotny, lecz znacznie istotniejsza będzie odporność na wilgoć i wodę. Z tego też powodu przy kupowaniu takich lamp niezbędnie należy zobaczyć, czy są odpowiednio pozabezpieczane, bo w przeciwnym wypadku spowodować mogą duże problemy.