Home

Na jaką umywalkę się decydować? Która będzie dla nas najdoskonalsza? Jakie mamy typy umywalek?

Zdecydowałeś się na zakupienie nowej umywalki, ale nie masz pojęcia jaki model wybrać? Co się lepiej będzie sprawdzać umywalka wmontowana w blat, wolno wisząca czy raczej umywalka skomponowana do szafki? Podpowiadamy jaki kształt umywalki dobrać i jakie tworzywo sprawdzi się w twojej wymarzonej łazience.


umywalki okrągłe
Autor: Sanitec KOŁO
Źródło: Sanitec KOŁO
Umywalka to powszechne wyposażenie łazienki. W chwili gdy już zdecydujesz się na zakup zupełnie nowej umywalki, do ustalenia pozostanie najważniejsza kwestia – rozmiary i sposób mocowania. Żeby umywalka była komfortowa w użyciu, musi mięć wymiary minimum 50x40 cm. Im jest ona głębsza, tym maleje niebezpieczeństwo rozchlapania wody. Zaleca się, by górna krawędź miski umywalki znajdowała się 80–90 cm od podłogi. Jednak wszystko zależy tym bardziej od wzrostu korzystających z niej osób. Od sąsiadującej ściany lub sanitariatów umywalkę powinno dzielić przynajmniej 20–30 cm.
Umywalkę możemy postawić na blacie, osadzić na szafce stworzonej pod umywalkę lub przymocować do ściany wkrętami, śrubami lub po prostu opierać na wspornikach czy stelażu. Umywalki ścienne i szafkowe występują w formach prostokąta, kwadratu albo półokrągłym. Poza tym umywalki montowane na blacie są okrągłe, prostokątne czy umywalki owalne, jednak coraz częściej posiadają też gładkie linie. Umywalki ceramiczne, szklane czy może z drewna? Dowiedz się więcej na ten temat- Topsanit.pl S.C. Bardzo ważną kwestią w doborze umywalki jest dobór tworzywa, z którego jest wykonana. Przy podjęciu decyzji warto nie zapominać o określonych sprawach.


umywalki
Autor: Valdama
Źródło: Valdama
Umywalka ceramiczna jest szeroko dostępna. Łatwa w utrzymaniu, szczególnie te umywalki, które są pokryte powłoką która utrudnia przyleganie brudu. Oferowana również w wersji kolorowej. Umywalka ceramiczna nie rysuje się, ale po gwałtownym uderzeniu może pękać. Umywalka wykonana z kamienia jest na pewno stabilna, ciężka, odporna na zarysowania. Umywalki kamienne by nie gromadził zabrudzeń, potrzebują szlifowania. Najciekawsze kamienie to marmur i granit. Umywalki wykonane z konglomeratu mogą wyglądać jak z kamienia albo posiadać jednorodną fakturę o bogatej barwie. Konglomerat jest prosty w obróbce, całkowicie lekki. zniszczony można naprawić. Umywalki wykonane z drewna są naturalne i egzotyczne. Potrzebują regularnej impregnacji.