Home

Jak prezentuje się spawanie stali nierdzewnej, jakie sposoby spawania są najbardziej korzystne? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Na Starym Kontynencie dziedziną spawania zajmuje się Europejska Federacja Spawalnicza, w Polsce zaś Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Jak prezentują się inne kwestie w zakresie spawania? Czym się różnią i jakie mogą mieć znaczenie?
spawanie
Autor: Oscar Gil Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest droższa od stali zwykłej, tak więc niebagatelne znaczenie ma dobór właściwej metody spawania. Dzięki temu spawanie stali odpowiednią metodą będzie oferować najlepsze rezultaty - dowiedz się więcej o spawaniu. Przypalenia i skrzywienia są w stanie powodować trudności, ponieważ stal nierdzewna jest wykorzystywana w postaci cienkich blach. Dlatego też do spawania stali nierdzewnych poleca się wykorzystanie paru metod. Jesteśmy w stanie wybrać na przykład spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu.To błyskawiczne spawanie. Dzięki temu, że używamy szpuli drutu z rdzeniem topikowym, spawacz jest w stanie pracować z pewnością szybciej. Niestety, minusem jest koszt urządzenia, jaki oferuje drut, połączenia elektryczne i osłonę gazową. Spawanie drutem litym może być stosowane w szerokim zakresie szybkości a także wydajności cieplnej. Mam na to trzy sposoby. Jest to spawanie łukiem krótkim, spawanie kroplowe oraz natryskowe. Trzeba jednak przypomnieć, iż spawanie kroplowe jest nie za bardzo często używane do stali nierdzewnej. Kolejny rodzaj spawania - łukowe z rdzeniem topikowym, jest dość często używane do spawania stali nierdzewnej w przypadku elementów przesuniętych, lecz również do spawania powolnego.


spawanie
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejny rodzaj - spawanie łukowe elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego. Oferuje dobrą jakość, zadbane spoiny, z bardzo małą ilością defektów, choć jest spawaniem trochę wolniejszym niż prezentowane wcześniej. Ten sposób jest stosowany do spawania bardziej wymagającego, w różnych dziedzinach, jak przemysł spożywczy albo nuklearny. W tych branżach przestrzeganie wszelkich norm jest wręcz bezwzględne. To sposób także często wykorzystywany do tworzenia warstwy graniowej przed przejściem do następnych procesów tworzenia spoin w rurociągach czy zbiornikach ciśnieniowych. Co więcej, elektroda wolframowa nie powinna dotykać spawanego materiału, ażeby nie nastąpiło zanieczyszczenie stali nierdzewnej wolframem. Miejmy to na uwadze, bo to bardzo ważne w odniesieniu do takiego typu spawania.