Home

Tynkowanie elewacji domku. Najważniejsze zasady

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe cieszą się wziętością pośród osób wznoszących domki. Kreują elegancką, ozdobną powłokę na elewacji, a równocześnie znakomicie chronią warstwę izolacyjną.
Ich aplikacja wymaga biegłości, dlatego tynkowanie lepiej polecić profesjonalnym wykonawcom. Nim jednak zadysponujesz fachowca, dobrze jest poznać wytyczne aplikacji gładzi.


kominek
Autor: Prakto
Źródło: Prakto
W handlu dostępny jest dzisiaj obfity wybór tynków cienkowarstwowych – zależnie od wymagań można postawić m.in. na elewacje akrylową czy silikatowo-silikonową: – Produkty różnią się co prawda właściwościami, jednak ich aplikacja jest jednakowa i - co najistotniejsze - w przeciwieństwie do tynków klasycznych względnie szybka, bowiem wymaga zrealizowania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga jednakże wprawy, toteż najlepiej polecić je profesjonalistom. Cała oferta DKRM: obróbki blacharskie wrocław.
W wypadku nakładania tynków cienkowarstwowych kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być przede wszystkim suche, solidne oraz wolne od uszkodzeń. W przypadku konieczności trzeba je dokładnie oczyścić i wzmocnić preparatem gruntującym. Na tak przyszykowane podłoże powinniśmy nałożyć masę podkładową. Zabezpieczy to wewnętrzne warstwy fasady (w tym warstwę ocieplenia), a z drugiej podniesie przyczepność warstewki, co z kolei ułatwi aplikację tynku ozdobnego.


Przed nałożeniem masę podkładową dobrze jest zabarwić na kolor zbliżony do koloru tynku nawierzchniowego – zabezpieczy to jego powierzchnię przed prawdopodobnymi przebarwieniami, jakie mogą się pojawić w toku zacierania tynku.
Fasady wentylowane tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna muru (z wełny mineralnej) i okładzina zewnętrzna. Istotą fasady wentylowane będzie pustka wentylacyjna, zachowana pomiędzy warstwą izolacyjna a okładziną.